Decydując się na budowę domu mobilnego czy też modułowego jednocześnie rodzi się w nas wiele pytań o formalności- w końcu budowa tradycyjnego domu murowanego wiąże się z licznymi formalnościami, planami, projektami i organizacją działań poprzez nadzór odpowiedniego kierownika budowy. Zniechęceni formalnościami i czasem budowy przekładamy cały proces, często nie zdając sobie sprawy z tego, że dom mobilny może być dla nas idealnym rozwiązaniem!

Domy mobilne możemy postawić przy zachowaniu minimum formalności, niemalże na każdym gruncie!

Domek na zgłoszenie to dom rekreacyjny, który nie może przekraczać powierzchni 70m2, jego rozpiętość elementów konstrukcji nie może być większa niż 6 m, wysięg wsporników większy niż 2m. Dom musi być parterowy, natomiast parterowość konstrukcji nie wyklucza zorganizowania w domku antresoli, która może stanowić dla nas imitację kolejnej kondygnacji, miejsce do spania, a także miejsce do przechowywania rzeczy. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące formalności zadawane nam przez naszych klientów.

Co jeśli nie posiadamy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

Nic straconego! W takim przypadku należy zwrócić się do miejscowego Starostwa Powiatowego o wydanie decyzji indywidualnej o warunkach zabudowy naszej działki- czas oczekiwania na wydanie takiej decyzji wynosi do 21 dni.

 

Czy działka rolna wyklucza z możliwości budowy domu mobilnego?

Nie, jeśli jest to grunt rolny klasy IV-VI- w tym przypadku nie ma konieczności występowania o wydanie zgody na zmianę przeznaczenia terenu. Jeśli natomiast grunt jest klasy znajdującej się poza wyżej wspomnianym przedziałem lub jest to działka leśna należy wstępnie zweryfikować czy został dla niej przewidziany MPZP, jeżeli działka nie posiada MPZP należy zwrócić się o wydanie decyzji dot. warunków zabudowy działki lub złożyć wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej(tzw. odrolnienie).

Czy dom na zgłoszenie musi być domem rekreacyjnym?

Oczywiście, że nie:) Chcąc wybudować dom mieszkalny z ograniczoną ilością formalności, nasz dom musi spełniać następujące warunki:

musi być to budynek jednorodzinny, mieszkalny, wolnostojący,

  • musi być to budynek jednorodzinny, mieszkalny, wolnostojący,
  • może posiadać maksymalnie 2 kondygnacje,
  • musi w całości mieścić się na działce lub działkach, na których był zaprojektowany,
  • musi być przeznaczony na własne cele mieszkaniowe

Kiedy powinienem/powinnam zgłosić dom mobilny w Starostwie Powiatowym?
Zgłoszenia warto dokonać jak najszybciej po podjęciu decyzji o budowie domu mobilnego, natomiast nie później niż 30 dni przed planowanym posadowieniem go na działce.

Jak wygląda procedura zgłoszenia domu mobilnego w miejscowym Starostwie Powiatowym?

Po zgłoszeniu się do odpowiedniego urzędnika należy uzyskać mapę do celów opiniodawczych. Na mapie należy zaznaczyć deklarowane położenie domu mobilnego przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych odległości od granicy działki(4m). Następnie należy uzyskać druk „zgłoszenie budowy domku letniskowego” lub pobrać go ze strony internetowej miejscowego Starostwa Powiatowego. Powyższe uzupełnione dokumenty należy złożyć w Starostwie Powiatowym.

W razie wystąpienia pytań, na które nie znaleźli Państwo odpowiedzi w naszym wpisie serdecznie zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z BKW Smart Home, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu kompleksowo przeprowadzą Państwa przez proces formalności, organizacji oraz realizacji marzenia o własnym domu mobilnym!